AGV

AGV [a:že:ve:] sú vysokorýchlostné vlaky (Automotrice a Grande Vitesse / vysokorýchlostný vlak s poháňanými vozňami ) pre prepravu cestujúcich vyrábané spoločnosťou Alstom, ktoré sú nástupcami TGV. Pohonný systém je (na rozdiel od TGV) rozložený do motorov umiestnených pod podlahou vozňov pre cestujúcich, čoho dôsledkom je viac sedediel vo vlaku, ktorého dĺžka je možná v rozmedzí 7, 8, 11 alebo 14 vozňov, t.j. 250 - 650 sedadiel.
Trakčné systémy AGV sú:
  • 25 kV 50 Hz
  • 15 kV 16 2/3 Hz
  • 3 kV =
  • 1,5 kV =

AGV vstupujú do prevádzky
NTV - Koncom roku (zrejme 11.12. - pozn. Addams) 2011 začína spoločnosť Nuovo Transporto Viaggiatori prevádzku súprav AGV pod značkou "Italo" a to na vysokorýchlostných tratiach FS Salerno - Napoli - Roma - Firenze - Bologna - Venezia / Torino.
Vyhýbajú sa však vyťaženým hlavovým staniciam Roma Termini, Milano Centrale a Torino Porta Nuova, preto budú zastavovať v žst. Roma Ostiense, Roma Tiburtina, Milano Porta Garibaldi, Milano Rogoredo a Torino Porta Susa.

Nejnovější vysokorychlostní vlak AGV provedl zkušební provoz při 360 km/h

Publikováno: 14.4.2009, Aktualizováno: 20.4.2009 23:52 - Po čtyřech měsících dolaďování na rychlostním okruhu železničního zkušebního centra ve Velimi v České republice absolvoval vlak AGV (Automotrice a Grande Vitesse) společnosti Alstom své první dynamické zkoušky při 360 km/h, komerční rychlosti, pro kterou byl vyvinut. Zkušební provoz probíhal na části Východní vysokorychlostní trati dlouhé 170 kilometrů, mezi stanicemi Champagne-Ardenne a Lorraine. Jednalo se  o čtyři víkendy mezi 21. listopadem a 14. prosincem minulého roku. Na stejné trati byl v dubnu 2007 společnostmi Alstom, SNCF a RFF dosažen světový rychlostní rekord 574,8 km/h.
Testy měly za cíl ověřit platnost nové vysokorychlostní platformy společnosti Alstom, pokud jde o její komerční rychlost, s ohledem na budoucí schválení. Během více než 12 nocí vyhrazených pro testování bylo zapojeno přibližně 60 inženýrů z různých industriálních lokalit společnosti Alstom Transport a Eurailtest a AGV při nich urazil více než 7.500 kilometrů. Měření a shromážděné údaje, získané díky 4.000 senzorům, jimiž je vlaková souprava vybavena, byly přeneseny a analyzovány inženýrskými odděleními společnosti Alstom, která navrhnou úpravy a modifikace nezbytné k tomu, aby vlak mohl být schválen.
Zkoušky byly prováděny na prototypu AGV, aby bylo možné v reálných podmínkách ověřit počítačové simulace a modely vytvořené inženýry a konstrukčními kancelářemi. Prototyp se skládá ze sedmi vozů a jde o skutečnou laboratoř pro požadavky kampaně dynamického zkoušení ve Velimi a i testů na Východní vysokorychlostní trati. Sedadly jsou doplněny pouze dva z těchto vozů, pět zbývajících bylo plně upraveno pro účely testování. První dva vozy a pátý vůz slouží jako pracovní stanice, třetí hostí dva generátory dodávající elektřinu měřicím nástrojům a čtvrtý se využívá jako sklad náhradních dílů pro vlak.
(zdroj / úplné znenie)

Supervlak AGV se v Česku učí uhánět rychlostí 400 km/h (4. 8. 2008)
5. februára 2008 bol za prítomnosti francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkőzyho slávnostne odhalený prototyp AGV.
Jeho vývoj bol taktiež podporený spoločnosťou Nuovo Transporto Viaggiatori, ktorá prejavila záujem o kúpu 25-tich kusov 11-vozňovej verzie AGV. Kontrakt bol podpísaný 17. I. 2008. Do roku 2009 ho chcela nasadiť na trať z Ríma do Neapolu, nakoniec sa tak ale stane až v roku 2011 a o rok neskôr bude AGV nasazený taktiež na trati do Milána.

Nástupce TGV se bude prohánět rychlostí 360 km/h
LA ROCHELLE, 5. 2. 2008 Novinky.cz - Firma Alstom ve středu odhalila zcela nové vlaky AGV, tedy vylepšenou verzi starších typů TGV, které brázdí Francii.

Navíc každý vlak má motor hned pod podlahou v každém vagonu, přitom straší modely měly motory jen dva - na konci a začátku soupravy.

Na 25 souprav AGV koupila soukromá italská společnost. Třicetiletý kontrakt ve výši 1,5 miliardy eur podepsaly společnosti před několika dny. Do provozu půjde v roce 2011, ale Itálií se vlaky poženou „jen“ rychlostí 300 kilometrů za hodinu.

AGV: Nasledujúca generácia
International Railway Journal, máj 2000 - ALSTOM v spolupráci s Francúzskymi národnými železnicami (SNCF) vyvíja novú formu TGV nazývanú AGV. Bude to prvý článkový vysokorýchlostný vlak s rozloženým pohonom namiesto hnacích hláv na každom konci. Prototypy vozňov AGV sú budované a majú byť pripravené na začiatok testovania v marci 2001.

David BRIGINSHAW
externý redaktor

loading...
Pôvodná (plánovaná) vizualizácia súpravy

Je niekoľko dôvodov, prečo ALSTOM horlivo vyvíja AGV, ktoré zhotovil pre AUTOMOTRICE A GRANDE VITESSE (vysokorýchlostný motorový vlak). Reaguje na komerčnú potrebu zvýšenia maximálnej rýchlosti TGV z 300 na 350 km/h, ale s tou istou prevádzkovou charakteristikou a nákladmi ako pre vlak s 300km/h. Pokrok technológie to už v súčasnosti umožňuje. AGV bude mať o 9% väčšiu kapacitu v rozsahu tej istej dĺžky vlaku (200m) ako bežný TGV.
AGV bude kombinovať najlepšie komponenty a detaily TGV, napr. vírivá brzda vyvinutá pre predchádzajúci projekt TGV Nová generácia (NG), a zavádza rozložený pohon. Toto by umožnilo ALSTOM-u pristúpiť nedávno-oznámenej snahe prezidenta Francúzskych národných železníc (SNCF) a vedenia Nemeckých železníc (DB) tvoriť spoločne technické podmienky pre nasledujúcu generáciu vysokorýchlostných vlakov pri redukcii vývojovej a obstarávacej ceny (IRJ február, str. 3). ALSTOM je horlivý pre AGV, aby vyhral objednávku pre nový projekt TGV EST EUROPEEN.
ALSTOM chce ponúknuť kontrakt na dodávku 26 - 40 vlakov pre Španielske národné železnice (RENFE) pre novú vysokorýchlostnú trať Madrid - Barcelona. "RENFE by chceli dosiahnuť cestovný čas 2 h 15 min na 651 km dlhej trati Madrid - Barcelona, aby efektívne konkurovali vzdušnej doprave," povedal pre IRJ v Paríži manager ALSTOM-u pre vysokorýchlostnú výrobu p. Georges Palais." Mohli by sme to dosiahnuť prevádzkou rýchlosťou 350 km/h, s príspevkom pre dobu zotavenia ."
Kľúčovým prvkom z TGV, ktorý budeme mať v AGV je delenie na články a kĺbové podvozky, ako vysvetľuje Palais. "Cieľom je zachovať delenie na články pre jeho známe vynikajúce jazdné vlastnosti a dobrú spoľahlivosť." Delenie na články sa dobre predviedlo pri doterajších dvoch vykoľajeniach TGV. Vlaky zostali vo vertikálnej polohe a súmerne so smerovaním trate.
Rozdelenie výkonu vo vysokorýchlostných vlakoch nie je novinkou. Celá japonská rodina vlakov Šinkansen má rozdelený výkon, ako má aj taliansky Pendolino, a teraz aj ICE 3, najnovšia generácia nemeckého vysokorýchlostný vlaku. Avšak ako Palais zdôraznil, "len nedávno sme dosiahli možné použie rozloženého výkonu s článkovým delením, pričom dodrží obmedzenie záťaže 17 ton na os, ktorý je európskym štandardom." Toto je vďaka výhode nového energetického polovodiča typu IGBT. "Potenciálnu úsporu na hmotnosti vyplývajúcu z tohoto typu komponentu teraz znamená, že môže byť skonštruovaný článkový vlak schopný prevádzky pri rýchlosti nad limit 320km/h," povedal Palais. AGV preto má trakčný systém ONIX IGBT ALSTOM-u. Avšak ani táto pokroková technológia ešte nedovoľuje poschodový AGV.
Konfigurácie vlaku AGV bude na základe na modelu troch vozňov s dvoma poháňanými podvozkami (každá os poháňaná asynchrónnym motorom s výkonom 600 kW) a podvozkových vložených vozňov. Toto umožní vytvoriť rôzne konfigurácie, z ktorích každá bude mať v skutočnosti ten istý poháňaciu a brzdovú účinnosť. Vďaka variabilite trakčného zariadenia, umožní doplnením nepoháňaných prívesných vozňov 7, 10 a 14-vozňové vlaky. Budú len dva typy vozňov: jeden s kabínou rušňovodiča a medziľahlý vozeň.
Výsledkom je, že 200 m dlhý, 10-vozňový AGV bude mať len 11 podvozkov v porovnaní s 13-imi na 10-vozňových súpravách TGV Réseau (dva rušne a osem vložených vozňov), ktoré by mali zmenšiť dopravný hluk. AGV usadí 411 cestujúcich v porovnaní len s 377 v TGV Réseau, tak by mali byť v AGV menšie náklady na sedadlo.

Súvisiace videá (kliknutím na obrázok otvor stránku s videom, vačšina má aj ďalšie časti dostupné na cieľových stránkach vpravo - v časti "Podobné videá"):

     
Rizikové stavby: Vlaky preverené katastrofami (AGV, 1/3)   Rizikové stavby: Vlaky preverené katastrofami (AGV, 2/3)   Rizikové stavby: Vlaky preverené katastrofami (AGV, 3/3)   AGV - Automotrice a Grande Vitesse (CZ, Port)
             
                         
        Variabilita interiéru   AGV - nástupca TGV                
                             
                             
                             
                             
                             
                             

Na Obsah / To ContentsOdkazy o TGV:

AGV: Ranná história


Zdroje:
IRJ
Wikipedia CZ

Strana vytvorená : 05-VI-2000
Posledná aktualizácia : 05-XII-2011
 
Späť na " TGV " ( http://www.rail.sk/tgv/agv/agv01.html )